al contingut a la navegació Informació de contacte

Qui ha guanyat els premis?

Relació de les persones a qui els hi ha correspost un del Premis Literaris "HOMILIES D'ORGANYÀ" (per anualitats)

______________________________________________

PREMI DE FOTOGRAFIA ORGANYÀ 2020.

Obra: “Organyà 3”.

Autora: NEUS TRENCH JOVÉ.

 

_______________________________________________

 

PREMI “NARIEDA”, DE REDACCIÓ INFANTIL PER A LES NENES I ELS NENS ALUMNES DE LA ZER NARIEDA (COLL DE NARGÓ, PERAMOLA I ORGANYÀ).

 

  1. Cicle Inicial (1r i 2n curs).

 

  • 1r premi: Obra guanyadora: “El pobles de Sant Martí”

Autor: Genís Espar Vilalta.

Escola “Miret i Sans”, d’Organyà.

 

  • 2n premi: Obra guanyadora: “Nargònic Placònitus”

Autor: Guiu Pujol Morato.

Escola “Sant Climent”, de Coll de Nargó.

 

  • 3r premi: Obra guanyadora: “El món màgic”

Autor: Marc París Ribera.

Escola: “Sant Climent”, de Coll de Nargó.

_______________________________________________

  1. Cicle Mitjà (3r i 4t curs).

 

  • 1r premi: Obra guanyadora: “La trobada del Bruc a Narieda”

Autora: Carla Roch Puigpinós.

Escola “Sant Climent”, de Coll de Nargó.

 

  • 2n premi: Obra guanyadora: “La Turpa”

Autora: Rita García Capdevila.

Escola “Sant Climent”, de Coll de Nargó.

 

  • 3r premi: Obra guanyadora: “El robatori de les Homilies d’Organyà”

Autora: Arsenda Codina Codina.

Escola “Sant Miquel”, de Peramola.

 

__________________________________________________

  1. Cicle Superior (5è i 6è curs).

 

  • Premi: Obra guanyadora: “Les aventures del Jan

Autora: Queralt Solà Soca.

Escola “Sant Climent”, de Coll de Nargó .

 

  • 2n premi: Obra guanyadora: “Les muntanyes no són el què semblen”

Autor: Pep Capdevila Capel.

Escola “Sant Climent”, de Coll de Nargó .

 

  • 3r premi: Obra guanyadora: “Les tres germanes”

Guanyador: Judit Ros Gimó.

Escola “Sant Climent”, de Coll de Nargó.

­­­­­­­­­­­

 

 

 

 

PREMI Mn. ALBERT VIVES, de periodisme.

 

  • JOAN OBIOLS PUIGPINÓS

_______________________________________________

 

Premi LLETRES DE DONES, de relats curts.

 

  • OBRES MENCIONADES. Títol: “CARTA AL JURAT”.

Autor: JESÚS PACHECO JULIÀ.

 

Títol: “LA VEÏNA DE DALT”.

Autora: BRUNA GENEROSO MIRALPEIX.

Títol: “LA DONA PERFECTA”.

Autor: ENRIC VILA CASILLANIS.

 

  • OBRA GUANYADORA. Títol: “LA LLISTA”.

Autora: NÚRIA OLIVA BARCELÓ.

________________________________________________

 

Premi GERMANS ESPAR i TRESSENS, de relats viscuts.

.

  • OBRA GUANYADORA. Títol: “EL JERSEI DEL MESTRE”.

Autor: JOAN ADELL ÀLVAREZ.

________________________________________________

 

PREMI “ALT URGELL”, contes de joves autors.

 

  • Obra GUANYADORA. Títol: “SIS TRETS”

Autora: AINA CASASSAS SANZ.

_________________________________________________________________

 

Premi JOSEP GRAU i COLELL, de poesia.

  • OBRA GUANYADORA. Títol: “PEDRES, MAR, VIDA I RUÏNES”.

Autora: JOSÉ LUÍS GARCÍA HERRERA.

________________________________________________

 

Premi PIRINEU, de narració literària.

 

  • OBRA FINALISTA. Títol: “LA RESTA DE LES NOSTRES VIDES”.

Autora: MARTA GRAU REPULLO.

 

 

  • OBRA GUANYADORA. Obra: “HOMIO SAPIENS”.

Autor: ALBERT LLANOS SERRAL.

 

 

PREMIS  LITERARIS “HOMILIES D’ORGANYÀ” 2019

 

 

PREMI D’APARADORS I DECORACIÓ D’ESTABLIMENTS

Finalista: La Taverna d’Organyà

Guanyador: Botiga Obach

______________________________________________

PREMI DE FOTOGRAFIA ORGANYÀ 2019

Categoria Festa Major – Obra: “Flors als teus peus”.

Autora: ÀNGELS DÍAZ

 

PREMI DE FOTOGRAFIA ORGANYÀ 2019

Categoria Fira del Llibre – Obra: “MINIMALISTA”.

Autora: ÀNGELS DÍAZ

_______________________________________________

PREMI “NARIEDA”, DE REDACCIÓ INFANTIL PER A LES NENES I ELS NENS ALUMNES DE LA ZER NARIEDA (COLL DE NARGÓ, PERAMOLA I ORGANYÀ)

  1. Cicle Inicial (1r i 2n curs)
  • 1r premi: Obra guanyadora: “El rellotge d’or”

Autora: Jana Roy Guirado

Escola “Miret i Sans”, d’Organyà

 

  • 2n premi: Obra guanyadora: “Un avió per mar i aire”

Autor: Isaac Baraut Torruella

Escola “Miret i Sans”, d’Organyà

 

  • 3r premi: Obra guanyadora: “El dinosaure Miquel”

Autor: Arnau Finestres Otin

Escola: “Sant Climent”, de Coll de Nargó

 

 

  1. Cicle Mitjà (3r i 4t curs)
  • 1r premi: Obra guanyadora: “Viatge a la muntanya màgica”

Autor: Jesús Obach Manrique

Escola “Miret i Sans”, d’Organyà

 

  • 2n premi: Obra guanyadora: “El viatge de les gotes”

Autora: Etna Curia Aznar

Escola “Miret i Sans”, d’Organyà

 

  • 3r premi: Obra guanyadora: “Pou encantat”

Autora: Marta Orrit Mas

Escola “Sant Miquel”, de Peramola

 

  1. Cicle Superior (5è i 6è curs)
  • Premi: Obra guanyadora: “L’aventura del tronc màgic”

Autor: Pep Capdevila Capel

Escola “Sant Climent” de Coll de Nargó

 

  • 2n premi: Obra guanyadora: “Una aventura entre muntanyes”

Autor: Joan Blanch Mosquera

Escola “Sant Climent” de Coll de Nargó

 

  • 3r premi: Obra guanyadora: “La criada heroïna”

Guanyador: Pau Soldevila Roca

Escola “Sant Miquel”, de Peramola

­­­­­­­­­­­_______________________________________________

PREMI Mn. ALBERT VIVES, de periodisme

MARCEL FITÉ ARGERICH

 

 

 

 

 

_______________________________________________

Premi LLETRES DE DONES, de relats curts

 

  • OBRES MENCIONADES: 

 

Obra: “LA CIRERETA DEL PASTÍS”

Autora: MONTSERRAT CARBÓ HORS

 

  • Obra: “LA PARET”

Autora: NÚRIA OLIVA BARCELO

 

  • OBRA GUANYADORA:

Obra: “GALETES DE MANTEGA”

Autora: BERTA ANGLADA ORIOL

________________________________________________

Premi GERMANS ESPAR i TRESSENS, de relats viscuts

  • Obra: “ALTRES TERRES, ALTRES TEMPS”

Autora: ROSA MARIA GURRERA MARTÍNEZ

________________________________________________

PREMI “ALT URGELL”, de Joves autors

  • Obra: “GIR A PEDALS”

Autora: JOEL AUBET NEVADO

________________________________________________

Premi JOSEP GRAU i COLELL, de poesia

  • Obra: “PORT DEL SILENCI”

Autora: MANEL GIBERT VALLÈS

_______________________________________________

Premi PIRINEU, de narració literària

  • Obra finalista: “PARE, VENS A PER MI”

Autor: JULI CAPILLA FUENTES

 

  • Obra Guanyadora: “NO TE’N VAGIS”

Autor: PERE GORGOLL NOELL

 

 

·        Premi Mn. ALBERT VIVES, de periodisme  (Dotat per Òmnium Cultural de lAlt Urgell)

SOL GASCH DURAN

_______________________________________________

·        Premi LLETRES DE DONES, de relats curts  (Dotat pel consorci datenció a les persones de lAlt Urgell CAPAU-)"           OBRES MENCIONADES: 

Obra: LA INFUSIÓ

Autora: CARLOTA GURT DAVI

Obra: AMIGUES INSEPARABLES

Autora: ROSER RAMON CARRASQUER

 

Obra: EL MEU AVI VA ANAR A CUBA

Autora: CARME VILA ROVIRA

 

Obra: GLOPS DE VIDA

Autora: BERTA PARDINA EROLES

 

"         OBRA GUANYADORA:

Obra: ÍNTIMA HERÈNCIA

Autora: MIRACLE SALA FARRÉ

________________________________________________

 

·        Premi GERMANS ESPAR i TRESSENS, de relats viscuts (dotat pel Consell Comarcal de lAlt Urgell)

Obra: LA BALADRERA

Autor: PERE GUIXÀ MABRAS

________________________________________________

·        PREMI ALT URGELL, de Joves autors (dotat pel Consell Comarcal de lAlt Urgell)

Obra: CRIT SORD

Autor: MARC CERRUDO BOADA

________________________________________________

·        Premi JOSEP GRAU i COLELL, de poesia (dotat per lAjuntament dOrganyà i lAssoc. Cultural TresPons Avall)

Obra: LINTACTE INSTANT DEL VOL

Autora:  CRISTINA ÁLVAREZ ROIG

________________________________________________

·        Premi PIRINEU, de narració literària  (dotat per lAjuntament dOrganyà)

Obra finalista: LENCORTADOR DE LLOPS

Autor: JOSEP COLOM PRIÓ

 

Obra Guanyadora: AL FINAL DEL CAMÍ

Autor: FRANCESC ROMA CASANOVAS

 

ALTRES PREMIS DE LA FIRA DEL LLIBRE DEL PIRINEU (dotats per lAjuntament dOrganyà)

·        PREMI DAPARADORS I DECORACIÓ DESTABLIMENTS

Guanyadors ex aequo: RESTAURANT EL PORTAL i EMBOTITS OBACH

 

_______________________________________________

·        PREMI DE FOTOGRAFIA ORGANYÀ 2018

Categoria Festa Major Obra: ENMARCANT EL CARRER MAJOR.

Autora: MARTA ÀRIAS

_______________________________________________

·        PREMI DE FOTOGRAFIA ORGANYÀ 2018

Categoria Fira del Llibre Obra: HISTÒRIA.

Autora: ÀNGELS DÍAZ

_______________________________________________

PREMIS LITERARIS HOMILIES D'ORGANYÀ 2017

PREMI APARADORS I DECORACIÓ D'ESTABLIMENTS

Guanyadors: Restaurant El Portal

_______________________________________________

PREMI DE FOTOGRAFIA ORGANYÀ 2017

Categoria Festa Major Obra: COLORS DE FESTA. Autora: Ester Farran.

_______________________________________________

PREMI DE FOTOGRAFIA ORGANYÀ 2017

Categoria Fira del Llibre Obra: TARDA DE LECTURA. Autora: Àngels Diaz

_______________________________________________

Premi Mn. ALBERT VIVES, de periodisme

Amadeu Gallart i Sort

_______________________________________________

Premi LLETRES DE DONES,de relats curts

·       OBRES MENCIONADES: 

Obra: EL PERISCOPI

Autora: MONTSE FREIXAS ROVIRA

 

Obra: GRÀCIA LA LLETJA

Autora: OLGA  GARCIA BENEYTE

 

Obra: XOCOLATA DESFETA

Autora: MONTSE SUBIRANA MALARET

 

·       OBRA GUANYADORA:

Obra: AROMES

Autora: TECLA MARTORELL SALVAT

________________________________________________

Premi GERMANS ESPAR i TRESSENS, de relats viscuts

Obra: LA MEVA GERMANA I JO TAMBÉ VOLEM UN BOLIVIÀ AL FINAL DE LA NOSTRA VIDA

Autora: CARME VILA ROVIRA

________________________________________________

PREMI ALT URGELL, de Joves autors

Obra: BLEDES

Autora: AINA BOSCH COLLELL

________________________________________________

Premi JOSEP GRAU i COLELL, de poesia

Obra: PARAULES DE SAL

Guanyador:  JOSÉ LUIS GARCÍA HERRERA

________________________________________________

Premi PIRINEU, de narració literària

Obra finalista: MOURAN TARONGERS

Autor: MANUEL ROIG ABAD

 

Obra Guanyadora: ELS GEGANTS

Autora: NÚRIA GARCIA CALDÉS

PREMI APARADORS

Guanyadors: Farmàcia Simon

 

PREMI DE FOTOGRAFIA ORGANYÀ 2016

Categoria Festa Major - Autor: Francesc Barreda

Categoria Fira del Llibre Autora: Mireia Espuñes Capdevila

 

Premi Mn. ALBERT VIVES, de periodisme:

Editorial Gavarres. Representant: Àngel Madrià. director

 

Premi LLETRES DE DONES, de relats curts

Mencions: 

DÚLIA SERRA ROSELLÓ, per "Pòquer de dames"

JORDI ORTIZ CASAS, per "Jove amiga"

ESTHER PALOMERAS ROVIRA, per "Més a prop del cel"

Guanyadora:

MÒNICA PAGÈS CORRECHER, per "El món a contrapèl"

 

Premi GERMANS ESPAR i TRESSENS, de relats viscuts

Guanyador:  SALVADOR VERGÉS CUBÍ, per "Records de seda"

 

Premi JOSEP GRAU i COLELL, de poesia

Guanyador:  SALVADOR OBIOLS GÓMEZ, per "Ombres que passen"

 

Premi PIRINEU, de narració literària

Finalista: JORDI PORTALS CASANOVAS, per "Si Bausen fos a Kentucky"

Guanyador: MANUEL ROIG ABAD, per "Mercè la de l'home mort"

PREMIS LITERARIS

HOMILIES DORGANYÀ 2015

 

PREMI PIRINEU DE NARRACIÓ LITERÀRIA

1r premi:  LA SERP DE FOC.  Autora: Eva Comas Arnal, de Barcelona                    

2n premi:  L'ALTRA BANDA DEL TEMPS.  Autora: Marta Rollan Font, de  Barcelona                      

PREMI JOSEP GRAU I COLELL DE POESIA

1r premi:  POSTALS DE VIATGE Autor: Jaume Cases i Mas, de Premià de Dalt

PREMI ALT URGELL DE CONTES CURS PER A JOVES AUTORS

1r premi:       LA MARE DEL TANO!.  Autor: Martí Casal Pelegrí, de Barcelona

PREMI LLETRES DE DONES DE RELATS CURTS

1r premi:       BRISA.   Autora: Maria del Carme Alerm i Viloca

Mencions:

1a       LA MAINADERA. Autoria: Tecla Martorell Salvat

2a       ESPERANÇA. Autora:Remei Romanos Madriles

3a       RETORN. Autora: Pepita Clop Segú

4a       SILENCI DE DAMES. Autora:  Ma. Rosa Dachs Peitivi

5e       GLÒRIA. Autor:  Joan Ortiz Casas

6è       DOLORS. Autora: Immaculada Garriós Albert

7è       MEMÒRIA. Autor: Juan Carlos González Pujalte

 

PREMI GERMANS ESPAR I TRESSENS DE RELATS VISCUTS

1r premi:       LA SENYERA ESBOCINADA. Autor: Joan Maria Puiggrós Modolell, d'Esplugues de Llobregat

PREMI MN. ALBERT VIVES DE PERIODISME

Premi: INSTITUT CATALÀ DE PALEONTOLOGIA MIQUEL CRUSAFONT, de Sabadell                                   

 

PREMI DE FOTOGRAFIA ORGANYÀ 2015

Premi FESTA MAJOR:   CAMPANAR DE FOC. Autor: Daniel Roig Traveset

Premi FIRA DEL LLIBRE:  ROSSETÓ1. Autor: Ramon Berga

PIRINEU DE NARRACIÓ LITERÀRIA

1r premi:       

ELS SECRETS  DELS MIRALLS

Autora: Laura Casanovas Borrell, d'El Ges. Alàs i Cerc

2n premi:      

EL SECRET DE LES PARAULES

 Autor: Jordi Puig García, de  Barcelona

                       

PREMI JOSEP GRAU I COLELL DE POESIA

1r premi:       

DEIXA'M SER DE TU

Autor: Valentí Ribes, de Sant Pau de Segúries

2n premi:      

GUAITANT DINS DEL SILENCI

Autores: Montse Assens, de Premià de Mar i Anna Rispau Falgàs, de l'Escala

 

PREMI ALT URGELL DE CONTES CURS PER A JOVES AUTORS

1r premi:       

L'INVERSEMBLANT

Autor: Pol Bechmann Branchadell, de Barcelona

 

PREMI LLETRES DE DONES DE RELATS CURTS

1r premi:       

LA DONA QUE TENIA DUES MARES

Autor: Josep Masanés Nogués, de  Maó

                   

Mencions:     

LA MARIA DE LA CANTONADA         

Autora: Tecla Martorell Salvat, de Tarragona

 

EL MIRALL DE LA BLANCANEU

Autora: Eva M. Ramirez Miras, de Mataró

 

 

PREMI GERMANS ESPAR I TRESSENS DE RELATS VISCUTS

1r premi:       

RETORN A LA VELLA MASIA

Autor: Francesc Ricart Coll, de  Santa Pau

 

PREMI MN. ALBERT VIVES DE PERIODISME

Premi:                        JOAN AIXÀS OBIOLS, de La Seu d'Urgell

Premi Mn. ALBERT VIVES, de periodisme dotat per la delegació d'Òmnium Cultural-

Guanyador (300 euros): RADIO SEU

---

Premi LLETRES DE DONES, de relats curts dotat per l'Ajuntament de La Seu d'Urgell i el Consell Comarcal de l'Alt Urgell-

Menció (sense dotació econòmica): NO TOT ÉS AL MNAC, de MONTSE SUBIRANA MALARET

Menció (sense dotació econòmica): L'OBLIT, d'HELENA CODORNIU DEJUAN

Guanyadora (500 euros): EL DIDAL DE LA MARE, d'ESTER FARRAN NACHER

---

Premi GERMANS ESPAR i TRESSENS, de la gent gran dotat pel Consell Comarcal de l'Alt Urgell-

Guanyador (300 euros): SABIA QUE ALGÚ HAVIA ENTRAT AL BOSC d'IGNASI DOÑATE SANGLAS

---

Premi ALT URGELL, de contes curts per a joves autors dotat pel Consell Comarcal de l'Alt Urgel amb 150 euros per categoria-

DESERT en les dues categories

---

Premi JOSEP GRAU i COLELL, de poesia

Finalista (200 euros): CRÒNICA DE LA VERITAT ROTUNDA de JOSÉ LUIS GARCÍA HERRERA

Guanyador (600 euros): VESPRADA ENLLUMENADA DE DISSABTE de MANUEL ROIG ABAD

---

Premi PIRINEU, de narració literària dotat per l'Ajuntament d'Organyà-

Finalista (600 euros): TERRA DE FRONTERA, de MANEL FIGUERA ABADAL

Guanyador (1.200 euros) : PARAULES DE PLUJA, de JORDI PUIG GARCIA

PIRINEU, de narració literària

1r premi: "RECANCES", d'Enric Casanovas Beltran

finalista: "UN BULL DE MÉS", de Màrius Moneo Vilalta

JOSEP GRAU i COLELL, de poesia

1r premi: "CARN DE BARCA", de Nati Soler Alcaide

finalista: "EL MEU SOMNI", de Salvador Obiols

ALT URGELL, de contes curts per a joves autors

1r premi "A": "LA MORT DE L'ART", de Pol Bechmann Branchadell

1r premi "B": ´"L'INQUILÍ", d'Orland Verdú Jover

LLETRES DE DONES, de relats curts

1r premi: "EL LLEGAT DE LES NEANDERTALS", d'Immaculada Cabré

mencions:

"SOMNIS INFACTIBLES", de Jaume Sancho Roig

"SEMBLANÇA", de Maria Pallarés Valero

"LA PELL ESCRITA",  d'Àngel Fabregat Morera

"QÜESTIÓ D'IMATGE", de Jordi Ortiz Casas

GERMANS ESPAR I TRESSES, de la gent gran (prosa)

1r premi: "GOLFES", de Teresa Serramià Samsó

Mn ALBERT VIVES, de periodisme

LLUIS OBIOLS PEREARNAU

PREMI JOSEP GRAU I COLELL DE POESIA

1r premi:       

El silenci de l'aigua

Autores:   

Anna Rispaui Falgàs        -L'Escala- 

Montse Assens                  -Premià de Dalt-

           

2n premi:      

"Rere els àlbers"

Autor: Jordi Pla Planas          -Figueres-

 

PREMI LLETRES DE DONES DE RELATS CURTS

1r premi:       

Viure massa al Sud 

Autor: Jaume Sancho Roig                -Mataró-

    

2n premi:      

Jo també t'estimo, rei

Autora: Ester Peiró i Malla    -Almenar-

            

Mencions  especials:       

Pepita, la que mata 

Autora: Carolina de Pobles Cots       -Manresa-

              

L'encanteri de la vida 

Autora: Anabel Pérez Garcia             -Olesa de Montserrat-

 

Nissaga 

Autora: M. Pilar Cabrerizo Lahoz     -Barcelona-

 

La paraula dels Homes  

Autor: Miquel Reverté Aguilar         -Sant Carles de la Rapita-

 

SMS: No puc + 

Autora: Anna Pujol i Ferran  -Barcelona-

 

Punt i final  

Autora: Ester Blanco Ribot   -Girona-

 

PREMI GERMANS ESPAR I TRESSENS DE LA GENT GRAN

 

1r premi poesia:       

Si no fos l'home...

 Autor: Joan Sala Pujol           -Roda de Ter-

                           

1r premi prosa:        

Un dels noms de la venjança

Autora: Remei Romanos Madriles    -Barcelona-

                               

PREMI PIRINEU DE NARRACIÓ LITERÀRIA

 

1r premi:        Trementinaires

                          Autora: Esther Blanco Ribot -Girona-

                      

2n premi:       Betum

                        Autora: Eva maria Albiol González   -Vilafamés-

                   

PREMI ALT URGELL DE CONTES CURS PER A JOVES AUTORS

 

Premi Categoria A

de 17 a 20 anys:                    

"Escampar la boira

Autora: Raquel Galofré Bofarull      -Valls-

                                         

Finalista Categoria A

de 17 a 20 anys:                   

Una història ben esgarrifosa

Autor:David González Caballero -Sant Carles de la Ràpita-

Premi Categoria B

de 21 a 28 anys:                    

Taking note from de the heart (Reservant taula per dos)            

Autor: Albert Pijuan i Hereu  -Calafell-

                 

Finalista Categoria B

de 21 a 28 anys:                   

Anhels perduts 

Autor: Oriol Luján Feliu Navarcles-

 

Premi Categoria C

De 29 a 35 anys                     desert

                                                                                             

 

Finalista Categoria C

de 29 a 35 anys:                    

Camins

Autor: Benet Martín Rodríguez   - Lleida-

 

PREMI MN. ALBERT VIVES DE PERIODISME

 

Premi:                                               Autor: Marià Cerqueda i Bagués

RELACIÓ PREMIS LITERARIS HOMILIA 2010

 

PREMI JOSEP GRAU I COLELL DE POESIA

 

1r premi:        Protocol dabsències (pseudònim: Cal·lerió)

(800 ¬)            Autor: Josep Fàbrega Selva               -Calders-

                      

2n premi:       Oh, Pandora (pseudònim: Epimeteu)

(300 ¬)           Autor: Elies Barberà Bolinches         -Barcelona-

                      

PREMI LLETRES DE DONES DE RELATS CURTS

 

1r premi:        L'alè just per a 100 espelmes

(600 ¬)            Autora: Imma Cabré Homet              -Sabadell-

          

2n premi:       Dies de tardor

(300 ¬)            Autora: Laura Casanovas Borrell      -La Seu dUrgell-

          

Mencions especials:       

Des del Balcó

Autora: Carme Via Sala         -Sant Vicenç dels Horts-

                      

Lliure Albir

Autora: Paula Susarte Dealbert         -Barcelona-

 

La mestressa

Autor: Roser Guix Torrents   -Nuncarga de Peramola-

 

Fulls en blanc-

Autor: Josep Rafart Canals    -Barcelona-

 

 

PREMI GERMANS ESPAR I TRESSENS DE LA GENT GRAN

 

1r premi poesia:        Pirineus subjectius

(300 ¬)                          Autor: Isidre Julià Avellaneda           -Mataró-

                       

1r premi prosa:        L'arbre del claustre de la catedral de la Seu

 (300 ¬)                      Autor: Carles Dalmau Robres            -La Seu dUrgell-

                                   

PREMI PIRINEU DE NARRACIÓ LITERÀRIA

 

1r premi:        Els que es van quedar

(1.200 ¬)         Autora: Meritxell Nus Gallart            -Estac (Pallars Sobirà)-

           

 

2n premi:       L'última voluntat de l'Esteve Sorrut

(600 ¬)           Autora: Cristina Armengol Rusiñol   -Teià-

                       

PREMI ALT URGELL DE CONTES CURS PER A JOVES AUTORS

 

Premi Categoria A

de 17 a 20 anys:                     Un dia important

(300 ¬)                                       Autor: Arturo Padilla de Juan      -Montornès del Vallès-

                                           

 

Finalista Categoria A

de 17 a 20 anys:                    Un viatge i moltes resignacions

(Cap de setmana alberg)    Autor: José Àngel Cano Mateu    -L'Olleria (València)

Premi Categoria B

de 21 a 28 anys:                    Impressió sobre la neu

(300 ¬)                                      Autora: Anna Simón i Ampurdanès  -Oliana-

                                   

Finalista Categoria B

de 21 a 28 anys:                    Una vegada (pseudònim: Cecília Amat)

(Cap de setmana alberg)     Autora: Núria Casademunt Fontdevila -Ripoll

 

Premi Categoria C

De 29 a 35 anys                     desert

 

Finalista Categoria C

de 29 a 35 anys:                     La papallona

(Cap de setmana alberg)     Autor: Ramon Esquerré Cirera

PREMI JOSEP GRAU I COLELL DE POESIA

 

1r premi:        El nostre temps

(800 ¬)             Autor: Sergio Roche Font      -Barcelona-

                       

2n premi:       Un somrís de vetlla amb Bartra

(300 ¬)            Autor: Miquel Sánchez González      -Barcelona-

                       

PREMI LLETRES DE DONES DE RELATS CURTS

 

1r premi:        Pluja d'Estiu

(600 ¬)            Autora: Alba Dedeu Surribas  -Les Franqueses del Vallès-

           

2n premi:       Guilleries

(300 ¬)             Autora: Dolors Clota i Garcia            -Breda-

                       

 

Mencons especials:       

Rombes

Autora: Meritxell Salvany Balada.   

 

El camí de les Trementinaires

Autora: Montserrat Subirana Malaret.         

 

Darrere el Finestral

Autor: Eduard Ribera Pujol.            

 

La Modista

Autora: Carme Via Sala.                  

 

PREMI GERMANS ESPAR I TRESSENS DE LA GENT GRAN

 

1r premi poesia:        Jo

(300 ¬)                       Autor: Joan Sala Pujol           -Roda de Ter-

                       

1r premi prosa:         Els músics del 39

 (300 ¬)                        Autor: Francesc Ricart Coll               -Santa Pau-

                                   

PREMI PIRINEU DE NARRACIÓ LITERÀRIA

1r premi:        Sota un munt de coses velles

(1.200 ¬)         Autor: Enric Camps Valero   -Godella- (València)

                       

2n premi:       La força dels gens de l'amor

(600 ¬)            Autora: Flors Moreno i Aguilar         -Tremp-

                       

Mencions especials:       

A la penombra

Autor: Jaume Calatayud Ventura.  Altafulla-   

 

 Les filles de la trementinaire

Autora: Laura Casanovas Borrell.     -La Seu dUrgell-

 

La força del present

Autor: David Soler Ortínez.              -Igualada-

 

La Terreta

Autor: Josep Masanés Nogués.         -Maó- (Illes Balears)             

PREMI ALT URGELL DE CONTES CURS PER A JOVES AUTORS

 

Premi de 17 a 20 anys:         Gotes Fredes

(300 ¬)                Autora: Maria Chillon Moyà.      -Les Borges Blanques-    

                                   

Premi de 21 a 28 anys:         La Donade Fum

(300 ¬)                        Autora: Anna Simón i Ampurdanès  -Oliana-                       

 

Premi de 29 a 35 anys:         Autosuficiència

(300 ¬)                                    Autor: Miquel Torres Gascon    -Castelló de la Plana- (València)

                                   

Finalista de 17 a 20 anys:     L'Home del Jazz

(Cap de setmana alberg)     Autora: Laura Gallegos Amber    -Fontajau-

 

Finalista de 21 a 28 anys:     (es considera deixar el finalista desert)

 

Finalista de 29 a 35 anys:     Doble Parany (pseudònim: Gomet)

(Cap de setmana alberg)     Autor: Miquel Alet i Torres   -La Seu dUrgell

 

 Premi PIRINEU, de narració literària

 

Obra Guanyadora: ON VA LA LLUM, QUAN SEN VA?

Autora: AINA DOLS SALAS

07008 Mallorca

 

Obra Finalista: EL CALABRÈS D'ERILL

Autor: JORDI BOLADERAS SANCHO

08620 Sant Vicenç dels Horts

 

Obra Mencionada: SIS DIES D'AGOST

Autor: DAVID PALOMA SANLLEHÍ

08221 Terrassa

 

Obra Mencionada:  COMIAT AMB BOIRA

Autor: JORDI CORTÉS RODRÍGUEZ

08005 Barcelona

 

Obra Mencionada: L'ESPECTRE DE LES FAVES VERDES

Autor: JOSEP MASANÉS NOGUÉS

07702 Maó

 

Obra Mencionada: TANGO DE PLORS I MEMÒRIA

Autor: ENRIC CAMPS VALERO

46110 Godella

 

 Premi JOSEP GRAU I COLELL, de poesia

 

Obra Guanyadora: PACTE AMB LA TERRA

Autor: VALENTÍ RIBES

17864 Sant Pau de Segúries

 

Obra Finalista: SÓC DON VINC

Autor: JOSÉ LUÍS GARCÍA HERRERA

08630 Abrera

 


 Premi CONTES CURTS per a joves autors

 

Categoria A

 

Obra Guanyadora: L'ABSURD DE LES COSES

Autor: JOAQUIM TOSET MASDEL

43202 Reus

 

Obra Finalista: UNA DOLÇOR AGRA ALS SEUS LLAVIS

Autora: GUIOMAR SANCHEZ PALLARÉS

43006 Torreforta

 

Categoria B

 

Obra Guanyadora: REPERTORI A QUATRE MANS I UN PETÓ SOSTINGUT

Autora: CATERINA RIERA RUBIO

08035 Barcelona

 

Obra Finalista: desert

 

Categoria C

 

Obra Guanyadora: 'LHOME QUE NO PODIA DIR QUE NO

Autor: JORDI DAUSÀ MASCORT

17244 Cassà de la Selva

 

Obra Finalista: MENTIDES RUSSES

Autor : MIQUEL TORRES GASCÓN

12004 Castelló de la Plana

 

 Premi CEBRIÀ BARAUT de treballs de recerca d'alumnes de batxillerat

 

Obra Guanyadora: LA VARA I LES MANILLES

Guanyador : ARES PRATS PUJOL

Tutora: MONTSE FERRER

IES Hug Roger III, de Sort

 

¨  Premi LLETRES DE DONA de relats curts

 

Obra Guanyadora: VENT DEL DESERT

Autora: NORA NADAL

08032 Barcelona

 

Obra Finalista: CAMINS D'HERBA

Autor: TXEMA DÍAZ TORRENT

25798 Valls de Valira

 

Obra Mencionada: GERMANS

Autora: GLÓRIA ABRÀS POU

08911 Badalona

 

Obra Mencionada:  WUTAI SHAN

Autora: ESTEL VILAR BOFILL

08569 Cantonigrós

 

Obra Mencionada: LEYNA MÜLLER

Autora: CARME RAMILO MARTÍNEZ

08100 Mollet del Vallès

 

Obra Mencionada: CONTE I COMPTE ENRERA AL NEPAL

Autora: MARIA ESTER EGEA ORIOL

08030 Barcelona

 

r  Premi Mn. ALBERT VIVES de periodisme

 

Article Guanyador: LLANA PER ALS SOLDATS FRANCESOS

Autor: JORDI PASQUES CANUT

Oliana

 

¨  Certamen literari de la Gent Gran

 

MODALITAT DE POESIA

 

Obra Guanyadora: ELS COMS DE L'ENYORANÇA

Autora: DIANA CURTO DAUFÍ

Molins de Rei

 

Obra Mencionada: VEUS LLUNYANES

Autor: ALBERT PERA SEGURA

Mataró

 

MODALITAT DE PROSA

 

Obra Guanyadora; LLUFES I BALDUFES

Autor: JOSEP MARIA BETRAN TEIXIDOR

Manresa

V PREMIS LITERARIS HOMILIES D'ORGANYÀ

RELACIÓ DE GUANYADORS

 

 

XIè PREMI PIRINEU de narració literària

 

  • MENCIONS DEL JURAT:

1. Obra: Els cops de la memòria

JUANJO MANAU ENCONTRA

 

2. Obra: Camí de casa

JORDI CARDONA REGADA

 

3. Obra: Les decisions de n'Amàlia Sanjuan

JOSEP MASSANÉS NOGUÉS

 

4. Obra: Camins de la mala petxa

JORDI CORTÉS RODRÍGUEZ

 

  • FINALISTA:

Obra: El poeta de la Vall

ENRIC CASANOVAS BELTRAN

 

  • GUANYADOR:

Obra: Visita d'Estiu

NORA NADAL

 

____________________________________________________________________________

 

V PREMI JOSEP GRAU i COLELL, de poesia

 

FINALISTA:

Obra:  Pell de terra

MONTSERRAT BUTXACA  FERNÁNDEZ

 

GUANYADOR:

Obra: Nu

JOSEP FÀBREGA i SELVA

 

____________________________________________________________________________

 

IV PREMI MOSSÈN ALBERT VIVES de periodisme

 

GUANYADOR:

Article:  Renéixer del pantà. El nou Tiurana

ANDRÉS LUENGO. Diari d'Andorra

___________________________________________________________________________

 

 

 

VIII PREMI DE CONTES CURTS per a joves autors

 

  • CATEGORIA A: de 17 a 20 anys

 

FINALISTA:

Obra:  Penediment

JORDI PUIG GARCIA

 

GUANYADORA:

desert

 

·         CATEGORIA B: de 21 a 28 anys

 

FINALISTA:

desert

 

GUANYADOR:

Obra: Denèbola

SERGI MONTEAGUDO COSGAYA

 

·         CATEGORIA C: de 29 a 35 anys

 

FINALISTA:

Obra:  Els darrers dubtes

JORDI MORELL i FARRÉ

 

GUANYADORA:

Obra: Samarkanda

JORDI DAUSA i MASCORT

___________________________________________________________________________

 

III PREMI CEBRIÀ BARAUT, per a treballs d'investigació de 2n de batxillerat sobre temàtica local i comarcal

 

 

PRIMER PREMI:

 

Obra: Els dinosaures de Coll de Nargó

Autor: CLIMENT PUJOL i GRAU

Tutora:  Pilar Pérez Martín

____________________________________________________________________________

 

II PREMI LLETRES DE DONA, de relats curts

 

GUANYADORA:

Obra:  Glops

MIQUEL MARTIN i SERRA

 

FINALISTA:

Obra: Teresa

ISABEL GRÀCIA VICTORIO

X FESTA DEL LLIBRE PIRINENC

IV PREMIS LITERARIS HOMILIES D'ORGANYÀ

RELACIÓ DE GUANYADORS

 

Xè PREMI PIRINEU de narració literària

  • MENCIONS DEL JURAT:

1. Obra: El temps perdut en la recerca

Autora: MARTA ROLLAN FONT

2. Obra: Cruïlles

Autor: JUANJO MANAU ENCONTRA

3. Obra:  Imatges del record

Autor: JORDI CARDONA REGADA

4. Obra: Permís de residència

Autora: MONTSE GONELL BARCELÓ

 

  • FINALISTA:

Obra: Vents de tragèdia a Alinyà

Autor: JOAN OBIOLS RIOS

 

  • GUANYADOR:

Obra: El cinquè jurat

Autor: MANEL FIGUERA ABADAL

 

____________________________________________________________________________

 

IV PREMI JOSEP GRAU i COLELL, de poesia

FINALISTA:

Obra:  Em vas dir que tornaries

Autor: ISRAEL CLARÀ LÓPEZ

 

GUANYADOR:

Obra: Tocar de peus al cor

Autor: JORDI BOLADERAS SANCHO

 

____________________________________________________________________________

 

IV PREMI MOSSÈN ALBERT VIVES de periodisme

___________________________________________________________________________

 

VII PREMI DE CONTES CURTS per a joves autors

 

  • CATEGORIA A: de 17 a 20 anys

 

FINALISTA:

Obra:  Tanca els ulls

Autora: ANNA PALAUDÀRIAS ALARCÓN

GUANYADORA:

Obra: Ànsia de llibertat

Autora: BRUNA GENEROSO MIRALPEIX

·         CATEGORIA B: de 21 a 28 anys

FINALISTA:

Obra: L'oracle modern

Autor: SERGI MONTEAGUDO COSGAYA

GUANYADOR:

Obra: El Clau

Autor: ALBERT TARRÉS CANIMAS

 

·         CATEGORIA C: de 29 a 35 anys

FINALISTA:

Obra:  Valor Afegit

Autor: ALBERT GARCIA HELENA

GUANYADORA:

Obra: Bellesa anhelada

Autora: MARTA ROMA FRANCITORRA

___________________________________________________________________________

 

III PREMI CEBRIÀ BARAUT, per a treballs dinvestigació de 2n de batxillerat sobre temàtica local i comarcal

 

ACCÈSIT:

Obra: El retaule de Sant Ermengol

Autora: EUGÈNIA-CRISTINA GARCIA-CALVO MONRÓS

Tutora: ANNA MARTÍ PELLICER

PRIMER PREMI:

Obra: La línia de defenixa dels Pirineus: línia P

Autors: GERARD CARRASCAL LLIMÓS, SERGI PIZARRO PRIÓ, MARC TOMÀS BORONAT i DANIEL VILARÓ GUTIERREZ

Tutora: CARME XAM-MAR ALONSO

·       I Premi "CEBRIÀ BARAUT",per a treballs d'investigació de 2n de batxillerat sobre temàtica local i comarcal:
 MARTA ARENY
 DAVID CANILLO
 MIRIAM CARRERA
 DAMIÀ GONZÀLEZ
 ANNA MALLOL
 LAIA VILA
 Professor/tutor: JORDI NISTAL
 

·        VI PREMI DE CONTES CURTS PER A JOVES AUTORS:
 
FINALISTA PRIMER DE LA CATEGORIA B (de 21 a 28 anys)
 "Bon temps" de ROSSEND SÀNCHEZ BARÓ, de Sant Julià de Lòria
 
FINALISTA SEGON DE LA CATEGORIA B (de 21 a 28 anys)
  "El dia que va morir"  d' ÀNGELA COSTA LLORCA, de Sabadell
 
GUANYADOR CATEGORIA C (de 29 a 35 anys)
 "Res d'estrany en tot això"  d' ALBERTO GARCIA ELENA, de Barcelona
 
FINALISTA CATEGORIA C (de 29 a 35 anys)
 "Aquil·les o l'anomenada filosofia de l'estómac"  d'ELIES BARBERÀ i BOLINCHES, de Barcelona
 

·        PREMI "Mossèn ALBERT VIVES ", de periodisme

GUANYADORA:

MARIA TERESA VENTURA-CARDÓ i GUASCH, pel recull d'articles

 

·       III PREMI JOSEP GRAU i COLELL, de poesia
 FINALISTA:
 "Redundàncies, potser", de DANIEL NOMEN i RECIO, de Barcelona
 
GUANYADORA:
 "L'AFINADOR DE PIANOS", de RAQUEL CASAS i AGUSTÍ, de Vilanova i la Geltrú
 
 

·        IX PREMI PIRINEU, de narració literària
 MENCIONS:
"Basarda" de JOAN COMELLAS i BAULENAS, de Mataró
"Els ergos" de MANEL FIGUERA i ABADAL, de Bellver de Cerdanya
"La Roca del Lladre", de JOSEP COLOM i PRIOR, de Sort
"Per poder volar", de MARTA ROLLAN FONT, de Barcelona
 
FINALISTA:
 "El calor del cor en una tassa de brou" de ENRIC CAMPS VALERO, de Burjassot
 

GUANYADOR:
            "Llavor de discòrdia", de JORDI CARDONA REGADA, d'Ogern

Premi Mn. Albert Vives, de periodisme: Roser Porta Espluga

Premi de Contes curts per a joves autors:

Categories

Guanyador i finalista Categoria A: Desert

Guanyador Categoria B: NAUFRAGI A LA BANYERA, de Joan Pau Inarejos Vendrell

Finalista Categoria B: CARAMELS DE MADUIXA, de Marc Sangles Vinyes

Guanyador Categoria C: LA POCIÓ, L'HEREU I EL LLOP, de Joan Pau Inarejos Vendrell

Finalista Categoria B: COM LA NEU, de Jordi Dalmau Ausàs

 

Premi Josep Grau i Colell, de poesia

Obra guanyadora:

PIROBÀSSIA, de Joan Carles Gonzalez Pujalte

Obra finalista:

UNA DELICADA INDISCRECIÓ, de Sergio Roche Font

 

Premi PIRINEU, de narració literària

Mencions especials:

UNA HISTÒRIA DIFÍCIL DE CREURE, de Josep Adan Gomez

EL CAS MOORE, de Joan Cardona Romanos

UN POLSIM BRILLLANT, de Jordi Tomàs Gilera

SOTA LA INFLUÈNCIA DE LA LLUNA, de Jordi Cardona Regada

 

Finalista:

LA PADRINA, de Lourdes Patsí Colell

Guanyador:

ELS NOMS INCOMPLETS, d'Enric Camps Valero

Document Actions